Vitaminas B12 yra vandenyje tirpus vitaminas

Vitaminas B12 yra vandenyje tirpus vitaminas, kitaip vadinamas ciankobalaminas. Jis saugomas kepenyse ir yra reikalingas DNR susidarymui ir energijai mūsų ląstelėse gaminti [1].

Kur jo yra ir ar trūksta tik vegetarams

Vitamino B12 trūkumas sukelia anemiją, nuovargį ir depresiją. Ilgalaikis trūkumas gali sukelti nuolatinį smegenų ir centrinės nervų sistemos pažeidimą.

Kokiuose produktuose galima rasti B12 vitaminą?

  • Raudona mėsa – dauguma vitamino B12 šaltinių yra gyvūninės kilmės produktai. Tačiau dėl cholesterolio disbalanso – derėtų rinktis liesesnę mėsą.Vitaminas B12
  • Pienas ir jo produktai – pieno produktai, tokie kaip pienas, jogurtas ir sūris, yra puikūs vitamino B12 šaltiniai. Juose taip pat yra baltymų, kalcio, vitaminų A, D, cinko, kalio ir cholino, kurie yra nepaprastai svarbūs bendrai sveikatai.
  • Kiaušiniai – viename kietai virtame kiaušinyje yra apie 0,6 mikrogramo B12. Svarbu suvalgyti visą kiaušinį, nes didžioji dalis B12 gaunama iš trynio.
  • Žuvis – tunas, vaivorykštinis upėtakis, lašiša turi B12. Taip pat reiktų nepamiršti, kad žuvyje gausu omega-3 riebalų rūgščių [5].
  • Praturtinti vitaminais produktai – B12 galite gauti iš kai kurių augalinių šaltinių. Tai apima praturtintus maisto produktus su pridėtomis maistinėmis medžiagomis. Praturtintas augalinės kilmės pienas, pavyzdžiui, sojos ar avižų, sausi pusryčiai, javainiai, maistinės mielės. Visada perskaitykite mitybos etiketę, kad sužinotumėte, kiek B12 gaunate vienoje porcijoje [2,3,6].

Kas turėtų pasitikrinti vitamino B12 kiekį kraujyje

  • Jei esate veganas arba griežtas vegetaras daugiau nei keletą metų.
  • Jums 65 ar daugiau. Vitamino B12 trūkumas randamas net  43 proc. vyresnio amžiaus žmonių [3].
  • Asmenys, sergantys skrandžio ir plonosios žarnos ligomis, pvz., celiakija ir Krono liga, gali nesugebėti pasisavinti pakankamai vitamino B12 iš maisto [2,3].
  • Kūdikiai, kurių mama veganė. Moterų, kurios nevartoja gyvūninės kilmės produktų ir maitina kūdikį tik savo pienu, jų kūdikiai gali turėti labai ribotas vitamino B12 atsargas ir jiems gali išsivystyti vitamino B12 trūkumas, ir  kartais net labai anksti [2].
  • Buvo atliktos virškinamojo trakto operacijos. Chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, norint numesti svorio arba ligų atvejais, kuomet pašalinamas skrandis arba jo dalis, gali visiškai arba iš dalies prarasti ląsteles, kurios išskiria druskos rūgštį, ir ląstelių, išskiriančių vidinį faktorių.

Ir vartojantys tam tikrus vaistus

  • Vartojate vaistus nuo diabeto (metforminą).
  • Vartojate vaistus nuo rėmens ar padidinto rūgštingumo. Skrandžio rūgšties slopintojai – protonų siurblio inhibitorius, tokius kaip omeprazolas, esomeprazolis, lansoprazolas ir kiti. Šie vaistai gali trukdyti vitamino B12 pasisavinimui iš maisto, nes sulėtindami skrandžio rūgšties išsiskyrimą į skrandį ir taip sukelti vitamino B12 trūkumą.

Pas mus jūs galite išsitirti vitaminą B12 ir pasikonsultuoti su mūsų šeimos gydytojais.

  1. S. Food and Drug Administration. Food Labeling: Revision of the Nutrition and Supplement Facts Labels. 2016.
  2. Henjum S, Manger M, Hampel D, Brantsaeter AL, Shahab-Ferdows S, Bastani NE, et al. Vitamin B12 concentrations in milk from Norwegian women during the six first months of lactation. Eur J Clin Nutr 2020;74:749-56. [PubMed abstract]
  3. Green R, Allen LH, Bjorke-Monsen AL, Brito A, Gueant JL, Miller JW, et al. Vitamin B12 deficiency. Nat Rev Dis Primers 2017;3:17040. [PubMed abstract]
  4. Allen LH. Vitamin B-12. Adv Nutr 2012;3:54-5. [PubMed abstract
  5. Institute of Medicine, Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B(6), Folate, Vitamin B(12), Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington, DC: National Academies Press; 1998.
  6. Allen LH. Vitamin B12. In: Coates PM, Betz JM, Blackman MR, et al., eds. Encyclopedia of Dietary Supplements. 2nd ed. London and New York: Informa Healthcare; 2010:812-20.
0
    0
    Jūsų krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščias
      Į viršų