Kodėl toks svarbus feritino tyrimas – neretai, įtardamas mažakraujystę, šeimos gydytojas gali pasiūlyti Jums atlikti feritino tyrimą.
Feritinas – baltymas, kuris kaupia geležies atsargas. Tai geležies depo, kuris laikomas organizmo ląstelėse ir, kai pritrūksta geležies , pateikia ją naudojimui. Tad feritino tyrimas leidžia „pamatuoti“ geležies atsargas organizme.
Normali feritino koncentracija skiriasi nuo lyties ir amžiaus.
Kuo skiriasi geležis ir feritinas?
Geležis yra svarbus raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) mikroelementas, pernešantis deguonį į kūno ląsteles, o feritinas kaupia geležį ir išskiria geležį, kai jos reikia organizmui.
Kai feritino per mažai
Per mažas feritino kiekis sukelia geležies stokos anemiją. Geležies trūkumas gali atsirasti dėl netinkamos mitybos ar kraujo netekimo, arba organizmui gali būti sunku įsisavinti geležį iš maisto. Kad sveikam suaugusiam žmogui trūktų geležies, reikėtų labai prastos mitybos. Tačiau mažas geležies kiekis yra labiausiai paplitęs vaikų mitybos trūkumas. Vaikams greito augimo metu reikia papildomos geležies. Suaugusiesiems mažas geležies kiekis paprastai būna dėl ilgalaikio (lėtinio) kraujo netekimo. Jei yra kraujuojanti opa, storosios žarnos navikas ar labai gausios mėnesinės, netenkama daugiau geležies nei suvartojama ir gali išsivystyti geležies trūkumas. Geležies poreikis padidėja nėštumo metu, maitinant krūtimi, neišnešiotiems kūdikiams.
Kai feritino kiekis per didelis
Padidėjusi feritino koncentracija, gali būti dėl uždegiminės ligos, kepenų ligos arba geležies pertekliaus (paveldima hemochromatozė ir hemosiderozė).
Kodėl toks svarbus feritino tyrimas. Kokie yra sumažėjusio feritino simptomai?
Silpnumas, blyški oda, dusulys, galvos svaigimas, galvos skausmai
Pasikonsultuoti ir išsitirti galite pas mus: https://telesante.lt/nuotoline-gydytojo-konsultacija/